MAKTAB PERGURUAN TEMENGGUNG IBRAHIM
Keberkesanan Pengajaran dan Pembelajaran berkait rapat dengan penguasaan kemahiran dan merancang rancangan pengajaran serta penguasaan teori-teori pembelajaran.
(b)Huraikan lima teori pembelajaran yang anda telah aplikasikan dalam Penyediaan Rancangan Pelajaran harian yang berkenaan dan jelaskan implikasi setiap teori tersebut dalam pengajaran dan pembelajaran.
AHLI KUMPULAN
ASHAR B. TUGININ
ZANARIAH BT. MOHD NOH
RUFINA BT. KAMMAN
JRUMASNAH BT. HASSAN.
OPSYEN : 3 PA / SN
PENSYARAH PEMBIMBING: EN. MD. ZIN B. BADUI
Rancangan Harian.
Mata pelajaran : Sirah
Kemahiran : Persaudaraan Muhajirin dengan Ansar
Persaudaraan Islam Sejati.
Tajuk : (1) Pengertian Muhajirin dan Ansar
(2) Sebab persaudaraan.
Tarikh : 24 hb. September 2003.
Hari : Rabu.
Masa : 9.00 – 9.30 pagi.
Darjah : 5 Mithali
Bilangan murid : 30 orang.
Umur : 11 tahun.
Objektif K.B.K.K : Membuat perkaitan.
Penerapan nilai : Bekerjasama, bersyukur
Penyerapan ilmu : Bahasa Arab, Jawi, Bahasa Melayu, Akhlak.
Gabungjalin : Bersyair, berlakon.
Langkah | Isi pelajaran | Aktiviti pengajaran dan pembelajaran | Catatan |
Pendahuluan (2 minit ) |
Berselawat dan membaca doa. | Murid dan guru bersama-sama membaca doa dan berselawat sebelum memulakan pengajaran. |
|
Set induksi ( 5 minit ) |
Memperdengarkan nasyid
marhaban. ØáÚ ÇáÈÏÑ ÚáíäÇ ãä ËäíÇÊ ÇáæÏÇÚ æÌÈ ÇáÔßÑ ÚáíäÇ ãÇ ÏÚÇááå ÏÇÚ |
|
|
Langkah 1 ( 10 minit ) |
- Pengertian Muhajirin dan Ansar. |
|
Bekerja sama |
Langkah 2 ( 10 minit ) |
K.B.K.K Hubungkait syair dengan maksud yang tersebut.
|
|
Bersyukur. |
Penutup
(3 minit ) |
Rumusan | Seorang wakil murid membuat
rumusan pelajaran hari ini dengan bimbingan oleh guru. Guru memberi nasihat dan penerapan nilai murni. |
TEORI – TEORI PEMBELAJARAN DAN IMPLIKASINYA DALAM PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Implikasi Teori Perkembangan Kognitif Piaget terhadap pengajaran dan pembelajaran.
Daripa teori ini, guru perlu sedar bahawa pada peringkat awal, kanak-kanak seperti di kelas tadika perlu didedahkan kepada bahan-bahan pelajaran yang terdiri daripada objek-objek besar iaitu yang senang dilihat dan disentuh. Manakal pada peringkat Tahun Dua dan Tiga, kanak-kanak bersifat egosentrik. Oleh itu, tajuk-tajuk seperti Rumah Saya, Keluarga Saya adalah sesuai disediakan sebagai bahan bacaan dan tulisan. Pelbagai jenis alat bantu mengajar diperlukan untuk mengajar kanak-kanak di peringkat sekolah rendah disebabkan perkembangan kognitif yang terhad.
Murid-murid di peringkat sekolah rendah juga masih belum bersedia menyelesaikan masalah abstrak atau dalam bentuk hipotesis. Oleh itu, banyak contoh konkrit dan analogi diperlukan untuk memudahkan pemahaman murid-murid sekolah rendah. Isi pelajaran dan aktiviti pelajaran yang disediakan perlu selaras dengan peringkat perkembangan kognitif murid-murid. Sekiranya tidak, bahan atau aktiviti pelajaran tersebut mungkin akan membosankan murid-murid atau terlalu sukar bagi mereka.
Setiap tajuk pelajaran perlu disusun dan diperingkatkan. Ini membolehkan penyampaian tajuk pelajaran daripada peringkat yang senang kepada peringkat yang susah. Cara seperti ini akan menjamin murid-murid memperolehi hasil pembelajaran yang maksimum.
Implikasi Teori Pembelajaran Gagne.
Pada peringkat awal, pembelajaran isyarat boleh dijalankan. Contohnya, guru menunjukkan objek sambil mengimbaskan kad perkataan. Pembelajaran rangsangan gerak balas membawa implikasi bahawa guru perlu sentiasa memberi pujian dan galakan apabila murid menunjukkan hasil yang baik
Daripada aspek rangkaian motor, guru perlu menggunakan prinsip ulangan dan membuat sesuatu mengikut urutan ketika mengajar. Implikasi pertalian berbahasa kepada guru ialah ketika mengajar, guru perlu menggalakkan kemahiran menulis dan mengemukan hujah. Contohnya, ketika mengajar konsep buku, guru bukan sahaja boleh menunjukkan buku sebenar malahan murid-murid digalakkan untuk menyebut dan mengeja perkataan itu.
Guru perlu membimbing murid-murid membuat diskriminasi atau membezakan fakta yang penting daripada yang kurang penting. Kebolehan mendiskriminasi juga boleh digunakan untuk membezakan ciri-ciri sesuatu kumpulan tumbuhan dengan ciri-ciri kumpulan tumbuhan yang lain. Guru juga boleh membantu murid-murid mengenal pasti cir-ciri utama suatu kelas objek agar pembentukan konsep mudah dicapai. Soalan-soalan yang boleh memandu murid-murid ke arah pembentukan konsep dengan jelas perlu digunakan.
Guru perlu menggunakan perbandingan, anlogi dan aplikasi ketika mengendalikan pembelajaran hukum. Seseorang guru perlu:
Dalam menyelesaikan sesuatu masalah, guru perlu memberikan panduan dan cadangan tentang konsep dan hukum yang diperlukan. Petunjuk yang berhubung terus dengan penyelesaian masalah tidak perlu diberi kerana ini menjadikan tugasan itu terlalu senang dan kurang mencabar.
(5)TEORI PEMBELAJARAN KONSTRUKTIVISME.
Teori ini menekankan pembinaan pengetahuan oleh pelajar. Pelajar dapat membina pengetahuan dengan menggunakan pengetahuan sedia ada mereka. Pelajar akan mengaitkan pembelajaran baru dengan pembelajaran lama yang sedia ada.
Prinsip-prinsip asas Teori Konstruktivisme ialah seperti berikut:
Implikasi Teori Konstruktivisme ke atas Pengajaran dan Pembelajaran.
Kanak-kanak ialah pembina teori. Ilmu pengetahuan tidak disampaikan kepadanya. Sebaliknya, dia bertanggungjawab membina pengetahuan. Oleh itu, guru perlu menyediakan suasana pengajaran dan pembelajaran yang sesuai untuk pembinaan pengetahuan kanak-kanak.
Guru juga perlu menerima hakikat bahawa kanak-kanak datang ke kelas dengan berbekalkan pelbagai pengetahuan yang sedia ada dan nilai-nilai tertentu. Mereka akan membina pengetahuan berdasarkan idea-idea dan nilai-nilai yang sedia ada itu. Sebenarnya, guru bukan merupakan penyebar pengetahuan, sebaliknya beliau lebih merupakan seorang pemudah cara atau fasilitator. Beliau akan menyedikan pelbagai jenis bahan pembelajaran dan menggalakkan uji kaji, percubaan serta penyelesaian masalah agar pembinaan pengetahuan oleh kanak-kanak dapat berlaku.
Guru perlu menggalakkan interaksi di kalangan murid. Interaksi ini akan dapat memudahkan mereka bertukar-tukar idea dan pembinaan pengetahuan mereka. Guru juga perlu berupaya menyesuaikan diri dengan keadaan bilik darjah yang menggalakkan pergerakan murid dan tahap kebisingan yang dibenarkan. Bilik darjah juga perlu disediakan dengan pelbagai jenis bahan dan media pembelajaran yang boleh menggalakkan dan merangsangkan pembelajaran kanak-kanak. Bahan-bahan pembelajaran yang mencukupi dan mencabar akan memudahkan murid-murid membina pengetahuan.
Kurikulum yang disediakan tidak seharusnya terlalu ketat. Rancangan pengajaran dan pembelajaran perlu fleksibel kerana pada kebiasannya, proses pembelajaran kanak-kanak adalah spontan dan sukar diramal. Kurikulum itu juga perlu memenuhi keperluan, minat dan kebolehan kanak-kanak.
BIBLIOGRAFI
REFLEKSI.
Alhamdulillah, Syukur saya ke hadrat Yang Maha Esa, kerana dengan limpah kurnianya, saya dapat menyiapkan tugasan ini, walaupun dibatasi masa yang terhad lantaran kesibukan tugas seharian.
Walaupun ianya tidak begitu lengkap dan mungkin tidak mencapai sasarannya tetapi inilah yang terbaik yang dapat saya hasilkan. Saya tetap bersyukur dan gembira kerana jerih perih saya membahagikan masa antara tanggungjawab sebagai seorang isteri, ibu kepada tiga orang cahaya mata, guru agama dan pelajar tetapi akhirnya saya berjaya menyiapkan tugasan ini.
Pada mulanya, apabila menerima tugasan ini daripada Encik Md. Zin , saya agak keliru tentang kehendak soalan. Berulang kali dibaca barulah saya dapat memahami kehendak soalan. Setelah itu, kami berempat berbincang bersama-sama dan membahagikan tugas kepada setiap ahli. Kemudian apabila masing-masing telah menyiapkan tugas, hasil tugasan dikumpulkan.
Dalam tugasan ini, saya mengambil masa yang agak lama kerana kekangan masa dan keletihan akibat rutin hidup seharian. Adakalanya saya menaip pada waktu awal pagi dan adakalanya pada lewat malam kerana pada waktu itulah saja yang sesuai dan tenang.
Setelah menyiapkan tugasan ini, saya dapati banyak perkara baru dan pengalaman baru yang saya perolehi. Semuanya menginsafkan diri ini betapa kerdilnya saya jika dibandingkan dengan ilmu-ilmu Allah s.w.t anugerahkan di maya pada ini. Ilmu yang saya perolehi hanyalah setitis daripada lautan ilmu Allah s.w.t.
Dikesempatan ini juga saya ingin merakamkan jutaan terima kasih dan setinggi-tinggi penghargaan kepada En. Md. Zin b. Badui yang telah memberikan bimbingan, kedua ibubapa, suami dan anak-anak yang tersayang yang begitu memahami diri ini dan telah banyak berkorban untuk saya demi segulung diploma pada Dis. 2004.